مدیریت زمان

محمد، اغلب در آزمون ها دچار کمبود وقت می شود و غلی رغم اینکه سعی می کند براساس برنامه تهیه شده حرکت کند اما وقتی سر جلسه امتحان می رود که  تعداد قابل توجهی از بخش ها و صفحات کتاب را نتوانسته مرور کند. فاطمه، زمان های مشخصی را برای هر یک از دروس خود اختصاص داده است و معمولا هم تا نیمه های شب، مشغول مطالعه یا حل تمرین های درسی بوده است. ولی نمی تواند به سایر کارهای مورد علاقه خودش رسیدگی کند و به همین خاطر احساس خستگی و بی حوصلگی می کند.
ملیسا، برای آزمون های خود فقط دو هفته فرصت دارد تا خود را آماده کند و احساس می کند این مدت برای او کافی نیست. به همین خاطر به مشاور مراجعه کرده تا از راهنمایی ایشان استفاده کند و در امتحان موفق شود.
و مسایل مشابه بسیار دیگر که دانش آموزان در زندگی تحصیلی خود با آن روبرو هستند و برای حل موفقیت آمیز آن ها به راه های گوناگونی متوسل می شوند. گروهی سعی می کنند خودشان راهی برای غلبه بر این گونه مسایل بیابند، گروهی از تجربه والدینشان بهره می گیرند، تعدادی با مشورت دوستان و همسالان خود به دنبال پاسخ سوالات خود هستند، بعضی هم از راهنمایی دبیران دروس مختلف استفاده می کنند و تعدادی نیز به مشاور مراجعه می کنند. اما در تمامی موارد بالا، مشکلات ذکر شده به علت عدم مدیریت صحیح زمان باز می گردد. 

حالا مدیریت زمان چیست؟
زمان با سرعت سریع خودش پیش می رود و انسان نمی تواند اصلا به گَرد زمان هم برسد به عبارت دیگر اصلا نمی توان زمان را متوقف کرد و حتی نمی توان آن را کند نمود بلکه فقط می توان آن را مدیریت نمود تا بهترین استفاده را از آن برد. در این مقاله تلاشم بر این است تا فنون و مهارت هایی را به شما خوانندگان عزیز آموزش دهم تا بتوانید با همین زمانی که در دست دارید بهترین نتیجه ها را کسب کنید. البته لازم میدونم که بگم قبل از هر چیز باید بخواهید تا موفق شوید و فنون آموزش داده شده را به صورت مستمر تکرار کنید و از تلخی های پیش آمده اصلا نترسید.

گام های لازم برای کسب مهارت مدیریت زمان

 گام اول:هدفگذاری 
گام اول در موفقیت تحصیلی و مدیریت زمان، هدفگذاری است. همانطور که می دانید اهداف به سه دوره کوتاه، میان و بلند مدت تقسیم می شوند. بهتر است همین الان یک برگه کاغذ را روبروی خود بگذارید و

اهداف خود را به صورت دسته بندی شده یادداشت کنید.

گام دوم: تعیین اولویت بندی ها و فعالیت ها
همه ما در طول روز، هفته، ماه، سال و خلاصه در طول زندگی خود به فعالیت های متعددی دست می زنیم که از نظر میزان اهمیت با هم متفاوتند. برخی از این کارها مستقیما با اهداف ما در ارتباط هستند و برخی هم به طور غیرمستقیم در رسیدن ما به اهدافمون موثرند و بعضی نیز هیچ گونه رابطه ای با هدف های ما ندارند. بعضی از کارها فوری بوده و ضروری هستند و بعضی دیگر چندان فوری و ضروری نبوده و می توان آن ها را به زمان های دیگر موکول نمود. پیشنهاد می کنم فعالیت
های خود را به سبک زیر دسته بندی کنید:
دسته اول: کارهایی که اضطراری و با اهمیت هستند.
دسته دوم: کارهایی که فوری و اضطراری نیستند اما مهم هستند.
دسته سوم: کارهایی که اضطراری و فوری هستند اما مهم نیستند.
دسته چهارم: کارهایی که نه اضطراری هستند و نه مهم. 

گام سوم: رعایت اولویت ها
 در این گام باید چگونگی اختصاص وقت به اولویت های زندگی خود را مشخص کنیم. الگویی که به شما پیشنهاد می کنم این است که با استفاده از اولویت بندی فعالیت ها، وقت خود را در بین کارهایی که در راستای اهداف زندگی شما هستند تقسیم کنید. برای این کار ساعاتی را که در روز، هفته یا ماه در اختیار دارید تعیین کرده و ابتدا کارهای مهم و فوری را در بهترین زمان موجود انجام دهید و سپس وقت مناسبی برای کارهایی که فوری نیستند اما مهم هستند اختصاص دهید و چنان چه وقتی باقی ماند به دسته سوم فعالیت ها (کارهای اضطراری و فوری اما کم اهمیت) بپردازید ولی سعی کنید به کارهای دسته چهارم(کارهایی که نه اضطراری هستند و نه مهم) یا زمانی اختصاص ندهید یا از زمان های مازاد برای آن ها استفاده کنید.
برای بهتر شدن فعالیت ها باید عوامل تلف کننده زمان را حذف کنید.

عوامل تلف کننده زمان 
۱) مکاتبات تلفنی غیر ضروری یا بیش از اندازه.
 ۲)صحبت های غیر ضروری و بیش از حد با دوستان.
 ۳) استفاده بیش از حد از پیامک یا پیغام های الکترونیکی. 
۴) اعتیاد به اینترنت.
 ۵) میهمان ناخوانده و بدون برنامه ریزی قبلی. 
۶) صرف وقت روی مطالعه مطالب کم اهمیت و غیرضروری.
۷) تماشای بیش از اندازه تلویزیون
 ۸) روش های غیر صحیح مطالعه.  
۹) نداشتن برنامه ریزی صحیح برای مطالعه. 
۱۰) سستی و بی ارادگی در تصمیم گیری و اجرا.
 ۱۱) دوباره کاری. 
۱۲)  برنامه نادرست استراحت و خواب. ۱۳)  ناتوانی در نه گفتن به درخواست های نابجا. 
۱۴)  نداشتن تمرکز حواس. 
۱۵) ترس از اضطراب شکست.
نویسنده : رضوان مهدوی

گزارش تصویری